2.1.1 Seznámení s účastníky a bezpečnostní pravidla

Metody

V úvodu a při vysvětlování bezpečnostních pokynů je použita metoda výkladu, seznamovací hra a stanovování pravidel probíhá metodou diskuse nebo řízeného rozhovoru.

Metody a formy

Forma a popis realizace

Skupinová forma výuky je zaměřena na seznámení žáků s dvoudenním programem. Stejnou formu má i seznamovací hra určená především pro lepší orientaci realizátorů. Skupinovou formou výuky je rovněž společné vytváření pravidel a seznámení s bezpečnostními pokyny během programu.

Obsah

Dobrý den, vítám vás v multifunkčním sále našeho VIDA! science centra, který se stane na příští dva dny našim pracovištěm a zázemím. Moje jméno je Josef Novák a toto je můj kolega Petr Novotný a v příštích dvou dnech budeme vašimi průvodci. Pokud by vám to nevadilo, budeme se všichni oslovovat křestním jménem. Kdykoliv budete mít nějaký dotaz, problém, poznámku, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. WC je vlevo na chodbě, batohy a oblečení si odložte zde.

Jak už víte, program, na který jste přišli, je dvoudenní a jeho hlavním tématem jsou energie, jejich výroba a využití. Nebudeme však o tomto tématu jen mluvit, hlavním vaším úkolem bude vypracování projektu, který si včas popíšeme. Nemusíte se ničeho obávat, k vypracování projektu vám poskytneme všechny potřebné informace a navíc budete pracovat v menších týmech, takže na nic nebudete sami. Až se vám podaří projekt vytvořit, každý tým ho představí na společné konferenci. Máte na úvod nějaké dotazy?

Abychom vás trochu poznali, zahrajeme si kraťoučkou seznamovací aktivitu. Pojďme se společně posadit do kruhu. Jelikož se mezi sebou ve třídě znáte dobře, nebude se nikdo představovat sám, ale udělají to za něho jeho spolužáci. Vaším úkolem je postupně v kruhu o každém říci 2-3 zajímavé informace. A abyste se na úvod neostýchali, začneme my. Vedle mě sedí Petr, dobře se vyzná ve fyzice a chemii, jezdí rád na kole a jeho velkým koníčkem je létání ve vzducholodi. A nyní budeme pokračovat ve směru vlevo.

Seznámení sice proběhlo, ale vzhledem k vašemu počtu budeme mít trochu problém si všechny jména hned zapamatovat, takže vás poprosím, vezměte si lepící štítky a napište na ně své jméno tak, jak chcete, abychom vás oslovovali a štítek si nalepte na viditelné místo.

Pojďme se ještě na chvilku posadit do kruhu. Jelikož budeme společně trávit dva dny, bylo by dobré nastavit si určitá pravidla, na kterých se společně domluvíme, napíšeme je na flipový papír a budeme je po celou dobu programu dodržovat. První čtyři základní pravidla jsme již připravili a jsou to:

 1. Mluví jen jeden, ostatní poslouchají. Mám právo přihlásit se o slovo.
 2. Mám právo na svůj názor a respektuji názory ostatních, i když s nimi nesouhlasím.
 3. Nemusím se bát přiznat, že něco nevím, mohu dělat chyby a mohu se kdykoliv zeptat.
 4. Platí základní normy společenského chování a slušnosti.

Pokud chcete přidat nějaké další pravidlo, řekněte ho nahlas a pokud s ním ostatní souhlasí, připište ho do našeho seznamu. Pokud máte někdo problém s dodržováním některého z pravidel, prosím, bez váhání se ozvěte.

Důležitá nejsou jen pravidla chování ve skupině, ale i bezpečnostní zásady. Nyní vás seznámím s těmi nejdůležitějšími a prosím o jejich dodržování, chráníte tak zdraví své i zdraví spolužáků.

 • dodržujte základní pravidla bezpečnosti při pohybu v budově VIDA!
 • respektujte provozní řád navštívených institucí
 • buďte pozorní při cestě autobusem a při pohybu na pozemních komunikacích
 • před prováděním pokusů, manipulací s přístroji nebo používáním nástrojů vyčkejte na poučení lektorem o bezpečném zacházení
 • pokud si nejste jisti, zda něco můžete udělat, zapnout nebo vyzkoušet, zeptejte se uvádějícího nebo učitele
 • jakékoliv zranění okamžitě hlaste uvádějícímu nebo učiteli
 • během celého programu je vyloučena manipulace s chemickými látkami typu alkohol, droga nebo nikotin.

Úvodní seznamovací a bezpečnostní část máme za sebou, nyní se můžeme pustit do energií.

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
Stojan a flipový papír 1 Na pravidla
Fixy 25 Na jmenovky a pravidla
Připínací kartičky na jmenovky nebo papírová lepicí páska 25 Na jména

Obsahové přílohy

#SouborPopis

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0