3.14 Živočišná přitažlivost

Účastníků do 30
Fyzická náročnost I - klidová
Psychická náročnost III - přemýšlení nad otázkami, rozhodování se o odpovědi
Autoři Vojtěch Marek, Šárka Látalová
Počet uvádějících 1-2
Čas na realizaci 30 minut
Čas na přípravu 5 minut
Prostředí uzavřená místnost, sál, posluchárna
Rozdělení bez rozdělení

Cíle

  • Nenásilné a zábavné sdělení zajímavých informací.
  • Odlehčené porovnání námluv zvířat a lidí.
  • Uvolnění skupiny, pozvolná aktivizace účastníků pro další běh programu.

Sdělení

V živočišné říši můžeme v rámci rozmnožovacího chování vypozorovat mnoho strategií, které jsou často charakteristické pro daný druh. Překvapivě mnoho z nich lze identifikovat i v rámci lidského sociálního kontaktu - lidské námluvy jsou totiž velmi komplexním sledem jevů, které si člověk ani nemusí uvědomovat.

Metody

Tipovací soutěž, výklad, diskuse.

Klíčové kompetence

  • Kulturní povědomí a vyjádření je rozvíjeno:
    • obeznámením se s rozmnožovacími strategiemi podobnými zvířat a lidí.

Forma a popis realizace

Krátký zábavný kvíz ukazující paralely mezi rozmnožovacím chováním zvířat a lidí.

Uvedení

Příprava

Aktivita se odehrává ve velkém sále. Předem připravíme počítač s prezentací a projektor, přes který budeme snímky promítat; je velmi užitečné, aby realizátoři disponovali dálkovým ovládáním (prezentérem) s laserovým ukazovátkem, umožní jim to volně se procházet a nesedět za počítačem, ze kterého se pouští prezentace. Prostor před plátnem upravíme tak, že na zemi pokrytou kobercem rozmístíme sedací polštáře, dle počtů žáků. Pro uvádějící je lepší, když budou během debat stát – budou mít daleko větší přehled nad žáky, navíc si tak umožní lépe využívat řeči těla k dynamickým změnám během moderování kvízu. Vzhledem k tomu, že konkrétně tato aktivita v představované podobě spoléhá na jistou úroveň špičkování až flirtování mezi mužským a ženským realizátorem, je toto klíčové. Podsedáky necháme žáky rozmístit tak, aby viděli na plátno, kam se bude promítat prezentace s kvízovými otázkami. Vzhledem k celkové povaze aktivity tentokrát nevadí, utvoří-li žáci hloučky či skupinky spřátelených spolužáků.

Realizace

Aktivita se sice dá uvést jedním realizátorem, je však výhodnější, jsou-li uvádějící dva opačného pohlaví a přibližně stejného věku, což otevírá dveře různým možnostem při uvádění (např. obracení se jeden na druhého, jako kdyby se navzájem dvořili, oslovování přítomných chlapců jen ženskou realizátorkou a dívek jen mužským realizátorem nebo právě naopak apod.).

Uvádějící zahájí aktivitu krátkým vtipným proslovem - může to být i anekdota, každopádně se vztahem k tématu - rozmnožovací chování, námluvy a páření:

„Dámy, kdy naposledy jste se vyparádily jen proto, aby si vás kluci všimli? Pánové, nechtěli jste někdy na holky udělat dojem tím, že budete nejsilnější, nejrychlejší, něco vyhrajete? Poprali jste se někdy kvůli dívce? A slečny, líbí se vám, když se o vás kluci perou? Pojďme se podívat, jak se sbližují nejrůznější druhy zvířat a jaké překážky musejí překonávat, aby se zrodila jejich další generace.“

Po motivačním úvodu zahájí jednoduchý - často tipovací - a krátký kvíz, který přiblíží rozmnožovací chování vybraných druhů živočichů. Přitom odkazují na paralely v sociálním chování lidí (např. „Souboje o přízeň dámy nebyly hlavně v dřívějších dobách ničím výjimečným. Jak má ale vypadat souboj o partnerku u samců kobry královské?“). Otázky v kvízu mají vždy 4 možnosti odpovědí, kdy pouze jedna je správná. Po odhalení otázky a možností se moc dlouho nečeká, po uplynutí cca čtvrt minuty na rozmyšlenou se dává hlasovat zvednutím ruky. Po prozrazení správné odpovědi se přechází na další otázku. Kvíz je krátký, cílem není „nahustit“ do žáků velké penzum znalostí, ale spíše aktivizovat, překvapit několika málo zajímavostmi, pobavit paralelami s lidským chováním. U žáků se rozvíjí kulturní povědomí a vyjádření obeznámením se s rozmnožovacími strategiemi podobnými u zvířat i lidí.

V průběhu aktivity by uvádějící měli pokládat žákům odlehčující otázky související s probíraným tématem - např. „Složili jste někdy slečně báseň, pánové? Nebo jste jí zazpívali? Dámy, oblékly jste se někdy úmyslně vyzývavě, aby na vás pánové mohli oči nechat?“ atp.

Současně s otázkami na samotné žáky je žádoucí zmiňovat zajímavá fakta stran lidského sexuálního chování a rozmnožování obecně, např.: „Věděli jste, že nejmladší ženě, která porodila dítě, bylo pouhých 5 let? Ve výzkumu bylo prokázáno, že člověku připadá nejatraktivnější pach potenciálního partnera, který má nejodlišnější imunitní systém - potomek by pak získal široké spektrum predispozic k co nejlepší imunitě. Říká se, že se mužům líbí štíhlé ženy, ve skutečnosti je ale důležitý poměr obvodu pasu a boků, celková nadváha tolik nevadí.“ atd.

V návaznosti na zmíněné zajímavosti si realizátoři musejí dávat pozor, aby se kolektiv naslouchajících nezačal přespříliš zaobírat vedlejšími myšlenkami a stále se byl schopný zaměřit na samotný kvíz jako takový.

Uzavření

Po projití všech kvízových otázek uvádějící provedou rychlé zhodnocení nejúspěšnějších tipérů, i když tu nejde o soutěž („Tak schválně, kolik jste měli kdo bodů? Měl někdo všechno správně? Excelentní, potlesk prosím! A jednu chybu? Taky paráda!“). Závěr by se měl nést v pohodovém, úsměvném duchu - k tomu poslouží i dvě zajímavé skutečnosti (ke kterým nebyly vytvořeny žádné otázky) ohledně kanibalismu mezi živočišnými sexuálními partnery a o výrazném pohlavním dimorfismu, který se vyskytuje u některých druhů, jež díky němu byly často považovány za druhy naprosto odlišné.

Poznámky

Metodický důvod aktivity

Po etologické přednášce náročné na pozornost a vnímání a před pozorováním živočichů v zoo je vhodné zařadit aktivitu s uvolněnější atmosférou; přesto se etologického tématu, které hraje vůdčí úlohu v bloku aktivit druhého dne, dotýká. Navíc se názornou ukázkou paralel v chování lidí a živočichů ilustruje několikrát zmíněný jev, že člověk je také „pouze“ jedním z živočišných druhů.

Variantní podoby aktivity

Máme-li soutěživou skupinu, můžeme aktivitu přetvořit v bodovaný kvíz; v tom případě máme ještě na vybranou, budou-li soutěžit týmy nebo jednotlivci. Rovněž způsob odhalování správných odpovědí se může lišit – buď může být ponechán uvedený systém, kdy se správná odpověď odhalí před zadáním další otázky, ale můžeme zvolit i variantu s odkrytím všech správných možností až na závěr. V případě soutěžního kvízu (ať již pro jednotlivce či pro týmy) je také vhodné změnit systém odpovídání (ne zvednutím ruky, ale zapsáním; předejdeme tak možným nejasnostem či případnému podvádění).

Pomůcky a materiál

Dataprojektor.

Přílohy

Obsahové přílohy

#SouborPopis
003.14.02 Živočišná přitažlivost - prezentace - tisk.pdfPrezentace ke hře
003.14.01 Živočišná přitažlivost - prezentace.pptxPrezentace ke hře
Metodické přílohy
#SouborPopis

Zdroje

# PřílohyZdrojPopisAutorPůvodLicenceDatum
003.14.01 0101_resource.jpg kachny Vojtěch Marek Vlastní tvorba CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0202_resource.jpg kobra královská Vojtěch Marek Vlastní tvorba CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0303_resource.jpg jespáci Vojtěch Marek Vlastní tvorba CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0404_resource.jpg snovačka Vojtěch Marek Vlastní tvorba CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0505_resource.jpg kudlanka Jan Hrdlička Vlastní tvorba CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0606_resource.jpg medvědi Vojtěch Marek Vlastní tvorba CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0707_resource.jpeg losos Hans-Petter Fjeld https://commons.wikimedia.org CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0808_resource.jpg úhoř Bernard Dupont https://commons.wikimedia.org CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 0909_resource.jpg indická můra Mohitpatel845 https://commons.wikimedia.org CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 1010_resource.jpg rajka modrá gailhampshire https://commons.wikimedia.org CC BY 2020-11-26
003.14.01 1111_resource.jpg cikáda Katja Schulz https://commons.wikimedia.org CC BY 2020-11-26
003.14.01 1212_resource.jpg holoubek diamantový Jim Bendon https://commons.wikimedia.org CC BY-SA 2020-11-26
003.14.01 1313_resource.jpg pavouci rozdíly pohlaví Sanba38 https://commons.wikimedia.org CC BY 2020-11-26
003.14.01 1414_resource.jpg vakomyš patrickkavanagh https://commons.wikimedia.org CC BY 2020-11-26

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0