3.3 Deskové kasino a netranzitivní kostky

  • Obsah
  • Metodika
Načítám ...

Metody

Skupinová výuka, problem solving, aktivizace, diferencovaná výuka.

Metody a formy

Forma a popis realizace

Prostor pro hraní logických deskových her s možností vsadit si na svůj výsledek. Závěrem bloku je diskuze o strategiích a způsobu jejich volby.

Obsah

Dnes si můžete zahrát o žetony mezi sebou. Zde je celá nabídka her, které jsou k dispozici, můžete sázet proti sobě i na výhru. Seznamte se s pravidly, případně nás zavolejte na pomoc. Můžeme i doplnit hráče ve hře, pokud bude nezbytně třeba.

A ještě jednu možnost tu máte zahrát si o žetony, a to je hra v kostky. Ta nejjednodušší co může být. Vyberete si kostku, pak si vybere organizátor a vyhraje ten, kdo hodí vyšší číslo.

A samozřejmě, jsou tu ještě počítače ŠPÁS a SUP vám k dispozici, můžete se u nich vystřídat a sledovat jejich pokroky.

Uzavření

Zdá se, že jste se do her pustili s nadšením. Pojďme se ještě ohlédnout, jaké strategie jste používali? Zkoušeli jste nějaké nové? Jak jste poznali, která strategie vede k úspěchu? Liší se v tomto případě vaše učení od „strojového“ učení?

Současné nejvýkonnější herní programy fungují tak, že napřed sehrají miliony partií (klidně samy se sebou) a v průběhu zjistí, které strategie vedly k vítězství a které k prohře. Není to ale přesně to, co dělá i lidský hráč? Vyzkoušíme nějakou strategii, pokud díky ní vyhrajeme, použijeme ji nejspíš znovu, dokud se proti ní soupeř nenaučí bránit. Pokud prohrajeme, tak to zkoušíme ještě trochu obměňovat, ale pokud to nikam nevede, tak danou strategii zkrátka nepoužijeme. Občas nám stačí přehrát si v duchu následující dva tahy, abychom zjistili, zda je daný postup vhodný, ale princip je stejný, zkusím-zjistím-přizpůsobím.

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
Šachy 2
3D piškvorky 2
Krycí jména 1 Slovní týmová hra pro alespoň čtyři hráče.
Cluedo 2 Hra, ve které se vyšetřuje zločin, vysvětlení pravidel zabere aspoň 5-10 minut, čím lépe to má organizátor nastudované, tím lépe. Účastníci o ni měli na obou realizacích dost zájem.
Abalone 2 Logická hra pro dva hráče, úkolem je vytlačit soupeřovy kameny z herního pole.
Ubongo 2 Hra, kde se skládají obrazce z tetromina, nebyl o ni moc velký zájem.
Quarto 2 Logická hra pro dva hráče, úkolem je vytvořit řadu čtyř shodných symbolů.
Efronovy kostky jedna sada Pravděpodobně nepůjdou sehnat v obchodě, ale stačí mít prázdné kostky z libovolného materiálu a na ně dokreslit potřebná čísla.
Žetony dostatek
Papíry 10 (volitelně) na zapsání strategie při uzavírání
Propisky 10 (volitelně) na zapsání strategie při uzavírání
Flipchat/tabule (volitelně) na zapsání strategie při uzavírání
Fixa/křída (volitelně) na zapsání strategie při uzavírání

Obsahové přílohy

#SouborPopis

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0