7.4 Řešení neznámé šifry

  • Obsah
  • Metodika
Načítám ...

Metody

Problem solving, soutěž.

Metody a formy

Forma a popis realizace

Žáci dostanou k dispozici několik druhů zpráv zašifrovaných neznámými způsoby, jejich úkolem je přijít na principy, kterými jsou jednotlivé zprávy zašifrované, a tyto vyluštit. Následně společně s lektorem procházejí jednotlivé šifry a konzultují svoje způsoby řešení, přicházejí na nové cesty, učí se, čeho si všímat, jaké jsou optimální a funkční postupy při řešení šifry na neznámém principu. Krom možnosti luštit nové druhy šifer může k motivaci sloužit také schéma, ve kterém jsou rozdávány další šifry k řešení.

Obsah

Teď budete mít možnost zkusit řešit trochu méně známé šifry. Všichni dostanete zadání první šifry. Cílem je, abyste v příštích 20 minutách řešili a ideálně i vyřešili co nejvíce těchto šifer. Pokud se vám podaří vyřešit šifru a budete těmi prvními, kdo danou šifru vyřeší, můžete vybrat z těchto připravených šifer a rozdat každému po jedné kopii. Ze všech šifer, které budete mít k dispozici, si můžete sami vybrat, jakou budete řešit. Doporučujeme se dlouho nezaseknout na jediné.

Můžete si vybrat zda budete řešit sami, nebo ve dvojici. Posedejte si nyní na místa, kde budete luštit a já si vás zapíši tady do této tabulky.

Jakmile si budete myslet, že máte řešení některé z šifer, dojděte prosím za mnou a buď mi řešení pošeptejte tak, aby je nikdo jiný neslyšel, nebo je napište na kousek papíru a ukažte mi je. Pokud bude řešení správně, zapíši vás do tabulky a pokud budete první u dané šifry, můžete vybírat, jakou další šifru bude možné řešit.

Mátě nějaké dotazy? Ano, je to tak, nedali jsme vám žádné šifrovací pomůcky a není to z toho důvodu, abychom si ověřili, že umíte zpaměti celou Morseovku, Braillovo písmo a binární soustavu, je to z toho důvodu, že šifry, které dostanete k luštění, tato kódování neobsahují. U všech byste si měli vystačit se zdravým rozumem, dobrými nápady a obyčejnou abecedou. Pokud byste i přesto měli pocit, že vám schází nějaká konkrétní znalost, můžete klidně využít svůj chytrý mobil, nebo se nás zajít zeptat na konkrétní faktograficky dotaz. Samotné principy šifer vám napovídat nebudeme, ledaže bychom zjistili, že danou šifru delší dobu nevyluštil nikdo z vás, potom bychom dali systémovou nápovědu a napsali ji tady na tabuli, aby byla vidět. V takovém případě budeme šifry označovat písmenky, která mají tužkou napsané na zadní straně.

Protože chceme, abyste se dostali k řešení co nejvíce šifer, snažili jsme se vybrat takové šifry, které se při správném nápadu dají vyřešit do pár minut. Je to trochu nápověda pro vás, abyste věděli, co zkoušet a co by bylo na dlouho.

Nějaké další dotazy? Super, tak můžeme začít.

Máte poslední tři minuty na luštění šifer.

Čas na luštění už vypršel, pokud máte ještě nějaká řešení, pojďte mi je říct.

V tabulce tu vidíme, kolik jste toho vyluštili, veliké gratulace, je toho opravdu hodně. Je vidět, že nikomu se nepodařilo vyřešit všechno a určitě by vás zajímalo, jak se co řešilo. Pojďme si to říct. Z těch, kdo vyřešili šifru A, kdo by dokázal ostatním vysvětlit, jak se řešila?

Když se teď podíváte na poslední půl hodinu luštění těchto neznámých šifer, zkuste si uvědomit, co vám nejvíc pomáhalo. Co byste nejvíc upotřebili, kdybyste teď dostali várku nějakých úplně nových a neznámých šifer? Je něco nového, co jste se naučili?

Díky moc, že jste se do luštění vrhli s takovou vervou a také děkuji za to, že jste se s ostatními podělili o to, co vám fungovalo při luštění.

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
vytištěné šifry 1 od každého druhu na každého žáka výběr z šifer pro luštění, rozstříhané a připravené na kupičkách po stejných druzích
papíry min. 1/žák šmíráky na luštění
tužky/psací potřeby min. 1/žák
zápis bodování 1 tabulky žáci vs. šifry pro zápis, kdo co vyřešil

Obsahové přílohy

#SouborPopis
010.22.01 01 cerne a bile ctverecky.pdfšifra s černými a bílými čtverečky
010.22.02 02 skupiny cislic.pdfšifra se skupinami číslic
010.22.03 03 rozhovor.pdfšifra s rozhovorem dvou osob
010.22.04 04 seznam slov.pdfšifra se seznamem slov
010.22.05 05 jedna neni dva.pdfšifra kde jedna není dva
010.22.06 06 zakazana jidla.pdfšifra se zakázanými jídly
010.22.07 07 barevne usecky.pdfšifra s barevnými úsečkami
010.22.08 08 prihradky.pdfšifra s přihrádkami
010.22.09 09 basen bez paly.pdfšifra s básní bez paly
010.22.10 10 dokola.pdfšífra zamotaná dokola
010.22.11 11 kolesa.pdfšifra s kolesy
010.22.12 12 divny tetris.pdfšifra s tvary
010.22.13 13 symboly.pdfšifra se symboly
010.22.14 14 obrazky a pismena.pdfšifra s obrázky a písmeny
010.22.15 15 basen.pdfšifra s básní
010.22.16 16 ctverec s klikyhaky.pdfšifra s klikyháky
010.22.17 17 barevny chaos.pdfšifra barevný chaos

Zdroje

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0