2.10 Večerní zážitková hra

Metody

pohybová hra: stopovačka, provádění pokusů, experimentování, pozorování, inscenace

Metody a formy

Forma a popis realizace

Aktivita má formu lineárního přechodu 5 stanovišti s intervalovým startem týmů za účelem získat nápovědy k závěrečné zkoušce. Některá ze stanovišť jsou obsluhovaná uvádějícími, některá obsahují vytištěné zadání a pohyb mezi nimi je vyznačen provázkem, směrovými šipkami a nápovědami.

Obsah

V rámci večerního klidového programu, kdy už je vše z denního rozvrhu splněno, trávíte čas s ostatními adepty ve velkém sálu. Už jste si připravili lůžka a nyní je prostor pro hry dle vlastního výběru. Jsou tady knížky, deskové i kartičkové hry, součástky na stavění pro kuličkové dráhy, textilní fixky na dotvoření vašich výrobků z konstrukční dílny, karty pro pantomimu z komunikační hry. Vše je vám volně k dispozici až do začátku nočního klidu.

Do večerních her se zapojí i realizátor v roli staršího spolužáka, který vyhledá kapitána vašeho týmu a poprosí o svolání týmu někde stranou na chodbě:

Tady už je klid, ale zjistil jsem, že se v jiný částech Institutu ještě pořád pracuje! Dělají se tady podle zvěstí různé až divné věci. Vy máte teď možnost nepozorovaně se dostat do nočních laboratoří a zjistit, co se tu děje. Vyznačil jsem vám trasu a oslovil několik vědců v Institutu, aby vám pomohli se zítřejší zkouškou. Musíte následovat tenhle provázek a pak pokyny mých kolegů. Ale opatrně a potichu, ať vás nenachytá pan ředitel/paní ředitelka a naši uklízečo-boti. Těm by se to moc nelíbilo, že se jim tu v noci plížíte. A kdybyste cestou narazili na nějaké papíry s vaším jménem, určitě si je vezměte, budou se hodit! Hodně štěstí a dejte na sebe pozor, v týmu buďte pořád pohromadě.

Stanoviště expozice: Vydáte se po nataženém provázku do temné noční expozice Institutu. Ten vás postupně bezpečně provede expozicí, byť se musíte přikrčit za stolky, když jde okolo ředitel/ka. Provázek končí u jedné z objevoven, kde objevíte vědce v bílém plášti a zkumavkami:

Stanoviště „barvy“ (samostatná místnost): Výborně, Will říkal, že mě přijde někdo navštívit! Tak milí pomocníci, nacházíte se na oddělení zkoumání a výroby barev. Nejdřív si musím ale ověřit, jestli se na věci díváme všichni stejně. Máte tady k dispozici 3 základní barvy: modrou, žlutou a červenou. Vaším prvním úkolem bude prozkoumat kombinace těchto barev. Jak se dají mísit a jaké další barvy vzniknou? Pojďte to vyzkoušet.

Tak první úkol máte za sebou. Ten druhý úkol bude náročnější, budeme se totiž snažit vyrobit modrou barvu - tu mícháním nevytvoříme - pomocí chemické reakce. Už jste se setkali s modrým vitriolem, že ano? To je látka, která má ve své struktuře prvek s názvem měď. To je kov, který používáme v čisté formě a má charakteristickou barvu. Tím se tady inspirujeme a hledáme další takové prvky, které by mohly mít v různých strukturách modrou barvu. Máme tady jednu formu železa, která má oranžovou barvu. Musíme jí však najít partnera pro vytvoření modré barvy. K tomu tady máme 4 další roztoky. Tak se pusťte do toho.

Výborně, povedlo se vám namíchat modrou barvu. Já ji teď musím prozkoumat o samotě, vy se vydejte dál pro provázku za mým kolegou.

Stanoviště „elektřina“ (samostatná místnost): Super, došla pomoc. Mám tady problém, do zítra to musí být hotové a já si už nepamatuji, jak se ty baterky dělají. Mám tady snad všechno od drátku, plíšků, až po kádinku. Jen ta dioda se nechce rozsvítit. Pomůžete mi s tím, prosím? Výborně, děkuji, už to svítí a já vím, jak na to zítra. Tak můžete jít dál, podle Willova provázku.

Stanoviště „hádanka“ (samostatná místnost): Vejdete do místnosti, kde nikdo není, jen zadání na jediném stolku uprostřed místnosti. Na podlaze jsou páskou vyznačeny čtverce A, B, C a ve čtverci A jsou 3 poschodí hanojských věží (papírových kvádrů různých velikostí). V zadání je návod jak na to (v přílohách) a také výzva k tomu to hned vyzkoušet. Po zhruba 3 minutách se u vás objeví další vědec v bílém plášti: Koho to tady máme? Vidím, že jste našli šifrovací stanoviště. Vidím, že vám tady Will nechal úkol. No, podíváme se jak vám to jde. (Pomáhá vám s úkolem). Výborně, tohle jsme společně zvládli. Pamatujete si jak? Zítra se vám to bude hodit. Teď ale pojďte za mnou, chci vám něco ukázat. A odvádí vás tentokrát bez provázku temnou chodbou do další místnosti.

Stanoviště „světlo“ (samostatná místnost): Tady pracuji se světlem a luminiscencí. Víte, co to je? O luminiscenci mluvíme, když nám látky nějakým způsobem vytvářejí světlo. Konkrétně tady používám lasery a barevné roztoky. Podívejte se, mám tady červený laser a ten mi neumí rozsvítit ani jeden roztok. Pak tady mám zelený a vyzkoušejte ten. Ten nám už něco rozsvítí, ale zdaleka ne všechno. Poslední je tady (ultra)fialový, neboli UV. Ten už rozsvítí všechno a je to díky tomu, že tohle světlo má největší energii. Co tomu říkáte? Myslím, že právě to UV světlo se vám bude hodit. Dávám vám tady dvě svítilny. Aby vás neviděl(a) pan(í) ředitel(ka), použijte chodbu v podzemí. UV svítilny vám odhalí skryté šipky. Raději se ničeho nedotýkejte, buďte co nejvíce potichu a zkuste neprobudit uklízecí roboty! (Vědec vás doprovází k podzemní chodbě).

Stanoviště „průchod tmou“ (dlouhá podzemní chodba): Procházíte zcela temným prostorem. Při zkoumání UV svítilnou nalézáte světelkující šipky a opatrně jdete dál. Po cestě narazíte na spící uklízečku s několika roboty a různé tajemné přístroje a zařízení. Na konci chodby, u schodiště, které vede do sálu, kde ostatní hrají hry a kde máte nachystáno spaní, stojí skříňka s nápisem „Osobní složky adeptů“. Po nakouknutí zjišťujete, že je tam i ta vaše s vaším jménem. Ve složce jsou nějaké otázky k závěrečné zkoušce! Berete svou složku s sebou, přicházíte ke zbytku své třídy. Tam vás už vyhlíží váš starší spolužák:

Už jste tady! Super, už jsem měl strach! Jak to šlo? Dozvěděli jste se něco nového? Co to máte - složky? Výborně. Držte v tajnosti, kde jste byli a co jste tam dělali. Získané nápovědy do závěrečné zkoušky můžete určitě prozkoumat, jen ať vás nevidí ostatní z Institutu, byli by zvědaví, jak jste k tomu přišli. Nyní se nenápadně vrátíme ke zbytku třídy, ano?

Realizátor si od vás vezme zpět svítilny a vy se můžete včlenit mezi ostatní, co ve společné místnosti hrají hry, čtou si nebo sestavují různé konstrukce ze stavebnice.

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
Potravinářské barvivo modré 1 ks Roztok modré barvy
Potravinářské barvivo červené 1 ks Roztok červené barvy
Potravinářské barvivo žluté 1 ks Roztok žluté barvy
Chlorid železitý 50 ml Roztok pro srážení (4g/l)
Hexakyanoželeznatan draselný 50 ml Roztok pro srážení (10g/l)
Thiokyanatan amonný 50 ml Roztok pro srážení (10g/l)
Jodid draselný 50 ml Roztok pro srážení (12,5 g/l)
Bralenky (nebo jiné malé nádoby) 7 ks Pro roztoky barev a srážecí reakce
Stojánek na zkumavky min 1 ks Míchaní barev a srážení
Zkumavky min 7 ks Pro míchaní a srážení
Ochranné brýle min 5 ks
Ochranné rukavice min 20 ks
Kádinky 4 el. obvod
Laboratorní lžička 1 el. obvod
Měděný plíšek 4 el. obvod
Pozinkovaný plíšek 4 el. obvod
Červená dioda 1 el. obvod
Oboustranný vodič s krokosvorkami 8 el. obvod
Vypínač 1 el. obvod
Kartonové krabice 3 ks 3 kusy krabic o zvětšující se velikosti, možnost postavit na sebe do tvaru věže
Papírová páska 1 ks pro vyznačení rozmístění pro Hanojské věže
Rozpustná UV barva červená 1 ks
Rozpustná UV barva zelená 1 ks
Rozpustná UV barva modrá 1 ks
Tonic 2 dcl
Kádinky 4 ks Pro roztoky UV barev a tonicu
Zelený laser 1 ks
Červený laser 1 ks
Modrý laser 1 ks
UV baterka alespoň 12 ks 2 pro tým po absolvování stanoviště
AAA/AA baterky pro UV baterku podle typu pro 12 ks baterek
Provázek alespoň 250 m Pro propojení stanovišť
Bezpečnostní UV pero/fix 2 ks Pro zanechávání vzkazů a směru postupu

Obsahové přílohy

#SouborPopis
001.10.01 hra hanojské věže.docxhra hanojské věže
001.10.02 hra hanojské věže.pdfhra hanojské věže
001.10.03 osobní složka.docxosobní složka
001.10.04 osobní složka.pdfosobní složka

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0