3.1.2 Základní pojmy a zadání projektového úkolu
Účastníků | 15-25 |
---|---|
Fyzická náročnost | II |
Psychická náročnost | IV |
Autoři | Václav Vávra, Aleš Pilgr |
Počet uvádějících | 1 |
Čas na realizaci | 25 minut |
Čas na přípravu | 10 minut |
Prostředí | místnost |
Rozdělení | nejprve všichni, později se dělí do 5-členných týmů |
Cíle
Cílem této části je zopakovat a připomenout žákům základní pojmy v oblasti energií a díky jejich samostatné práci společně sestavit základní přehled technologií výroby elektrické energie, jejich principů, surovin, výhod a nevýhod.
Sdělení
Nejlépe využitelná je energie elektrická, ale na úrovni států to není až tak jednoduché.
Metody
Použitými metodami je výukový rozhovor a diskuse s žáky, vlastní didaktická hra je aktivizující metodou.
Klíčové kompetence
- Efektivní komunikace je rozvíjena:
- při diskusi o energetických tématech,
- v průběhu aktivizační hry o výrobě energie.
- Kompetence k řešení problémů je rozvíjena:
- v průběhu aktivizační hry o výrobě energie.
Forma a popis realizace
Forma výuky v této části je skupinová kooperativní, částečně pak se jedná o samostatnou práci žáků. Cílem této části je zopakovat a připomenout žákům základní pojmy v oblasti energetiky a díky jejich samostatné práci společně sestavit základní přehled technologií výroby elektrické energie, jejich principů, surovin, výhod a nevýhod. V závěru se pak jasně definují dva hlavní energetické zdroje planety: geotermální energie a sluneční záření.
Uvedení
Příprava
Po místnosti je třeba rozmístit kartičky pro aktivizační hru, které pak budou žáci sbírat a řadit na nástěnku nebo tabuli.
Realizace
Cílem tohoto bloku je zmínit zásadní a důležité pojmy v oblasti energií tak, aby se všichni žáci dostali na přibližně stejnou úroveň informovanosti. Jednotlivé pojmy žáci 9. tříd většinou znají, snahou je především zdůraznit některé souvislosti a připomenout základní principy.
Začíná se pojmem energie. Nejedná se o výklad, snažíme se formou diskuse žáky přimět k přemýšlení o příkladech, uvádějící musí pouze celou diskusi směřovat k požadovaným tématům. Rozvíjíme tak kompetenci k efektivní komunikaci a aktivnímu přístupu. U různých typů energie (mechanická, chemická, elektrická, gravitační, jaderná) rovnou uvádíme konkrétní příklady, lektor může některé pojmy na konci diskuse zobecnit. Z této diskuse by měla vyplynout energie používaná lidskou společností nejvíce – elektrická. Opět formou diskuse bychom měli dospět k jasným závěrům, jaké jsou výhody a nevýhody elektrické energie a co z hlediska společnosti převažuje.
V následující hře vybudujeme základní znalostní úroveň v oblasti výroby elektrické energie. Žáci znají většinu technologií výroby elektrické energie, takže je mohou sami vyjmenovat a karty s názvy jednotlivých typů vyvěsíme na nástěnku (položíme na zem). Jedná se o tyto technologie: jaderná energie, fosilní paliva nebo tepelná elektrárna, solární energie, vodní energie, větrná energie a geotermální energie. V místnosti (nebo v jiném vhodném prostoru) jsou rozmístěny kartičky s textem nebo obrázky, které se vztahují k výrobě, surovinám, výhodám a nevýhodám daných technologií. Žáci sbírají kartičky a podle vlastního uvážení nebo po poradě se spolužáky je přidávají k výše jmenovaným technologiím výroby elektrické energie. Tato aktivita posiluje kompetenci ke spolupráci. Uvádějící mohou již v průběhu aktivity korigovat jejich činnost, kartičky, u nichž žáci nevědí, dávají stranou. Po vypršení časového limitu všichni společně zkontrolují přiřazená hesla. Chceme-li podpořit rozvoj kompetence k efektivní komunikaci, jeden žák shrne základní poznatky vždy pro jeden typ elektráren a to na základě již přiřazených hesel. Korigují se případné chyby a přiřadí neumístěné kartičky. Uvádějící může doplnit informace, které na kartičkách nejsou. Pokud mají žáci vlastní informace k jednotlivým způsobům výroby energie, dáme jim prostor k jejich prezentaci.
Tato úvodní „odborně“ zaměřená hra by měla v žácích navodit důvěru v prostředí a motivovat je k vyjadřování svých názorů, nápadů a domněnek. Uvádějící by měl být velmi vstřícný, podporovat každou vlastní aktivitu jednotlivých žáků a velmi citlivě uvádět na pravou míru jejich chyby nebo nesprávné informace. Zkusme se jako uvádějící soustředit na myšlenku, že nahlas vyslovená chyba nám dává všem šanci posunout se správným směrem. Pokud žák udělá chybu, uveďme ji na pravou míru, ale žáka pozitivně ohodnoťme za snahu, přispět do diskuse.
Pozn.: Při uvádění pro cílovou skupinu žáků 1. a 2. ročník SŠ je možné přidat kartičky se složitějšími pojmy k jednotlivým technologiím výroby elektrické energie. Závěrečné shrnutí aktivity by měli provádět pouze žáci, uvádějící jen mírně koriguje zmíněné informace.
Z předchozího přehledu jasně vyplývají suroviny používané pro výrobu elektrické energie. Ve společné diskusi bychom měli jasně definovat pojmy obnovitelné a neobnovitelné zdroje a zmínit jejich výhody a nevýhody. Zcela v závěru jasně pojmenujme dva hlavní energetické zdroje této planety: geotermální energie a sluneční záření. Pro žáky 9. třídy zde nejsou žádné pojmy, se kterými by se nesetkali, jde o to, aby přemýšleli a hledali potřebné souvislosti (např. energie z uhlí = sluneční energie uložená před 320 milióny let a částečně přepracovaná geotermální energií).
Odkazy
Základní zdroje
- Goscha H., Pflanz S.: Kompendium fyziky. Euromedia group a.s., 2017.
- Michal V. Marek a kol: Uhlík v ekosystémech České republiky v měnícím se klimatu. Academia, Praha, 2011.
- Smil Vaclav: Energie. Průvodce pro začátečníky. Edice TEMA, svazek 27, Kniha ZLIN, 2018.
Rozšiřující zdroje
- Vzdělávací portál ČEZ dostupný na https://www.svetenergie.cz/?group=3
- Stránka o energii na Wikipedii dostupná na https://cs.wikipedia.org/wiki/Energie
Pomůcky a materiál
Položka | Počet | Popis |
---|---|---|
zalaminované kartičky pro hru | kartičky pro aktivizační hru o výrobě elektrické energie | |
nástěnka, tabule | 1-2 | pro upevnění kartiček během hry |
špendlíky nebo magnety | dostatek | podle typu tabule nebo nástěnky |
Přílohy
Obsahové přílohy
# | Soubor | Popis |
---|
# | Soubor | Popis |
---|---|---|
015.02.01 | hra_vyroba_energie.docx | jednotlivé karty a obrázky pro hru |
015.02.02 | hra_vyroba_energie.pdf | jednotlivé karty a obrázky pro hru - tisk |
Zdroje
# Přílohy | Zdroj | Popis | Autor | Původ | Licence | Datum | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
015.02.01 | 01 | ![]() |
znak radioaktivity | Clker-Free-Vector-Images | https://pixabay.com | Pixabay | 2020-10-14 |
015.02.01 | 02 | ![]() |
schéma štěpné reakce | Fastfission | https://commons.wikimedia.org | Public domain | 2020-10-14 |
015.02.01 | 03 | ![]() |
schéma jaderné elektrárny | Milan1236000 | https://commons.wikimedia.org | CC BY-SA | 2020-10-14 |
015.02.01 | 04 | ![]() |
tepelná elektrárna | Petr Štefek | https://cs.wikipedia.org | CC BY | 2020-10-14 |
015.02.01 | 06 | ![]() |
schéma tepelné elektrárny | ČEZ | http://www.cez.cz | Jiná | 2020-10-14 |
015.02.01 | 07 | ![]() |
vodní mlýn | Kreuzschnabel | https://commons.wikimedia.org | Jiná | 2020-10-14 |
015.02.01 | 08 | ![]() |
vodní elektrárna - přehrada | Qurren | https://commons.wikimedia.org | CC BY-SA | 2020-10-15 |
015.02.01 | 09 | ![]() |
vodní elektrárna - přílivová | Fundy | https://commons.wikimedia.org | CC BY-SA | 2020-10-15 |
015.02.01 | 10 | ![]() |
Slunce | NASA/SDO (AIA) | https://commons.wikimedia.org | Public domain | 2020-10-15 |
015.02.01 | 11 | ![]() |
fotovoltaická elektrárna | National Renewable Energy Laboratory | https://commons.wikimedia.org | Public domain | 2020-10-15 |
015.02.01 | 12 | ![]() |
fotovoltaická elektrárna | USAF | https://commons.wikimedia.org | Public domain | 2020-10-15 |
015.02.01 | 13 | ![]() |
větrná elektrárna | Kim Hansen | https://commons.wikimedia.org | CC BY-SA | 2020-10-15 |
015.02.01 | 14 | ![]() |
větrná elektrárna | Mick Sagrillo | http://www.wind-works.org | Jiná | 2020-10-15 |
015.02.01 | 16 | ![]() |
schéma zemských vrstev | Kelvinsong | https://commons.wikimedia.org | CC BY-SA | 2020-10-15 |
015.02.01 | 17 | ![]() |
geotermální mapa ČR | Ministerstvo životního prostředí | https://www.mzp.cz | Public domain | 2020-10-15 |
015.02.01 | 18 | ![]() |
geotermální elektrárna | Ásgeir Eggertsson | https://en.wikipedia.org | CC BY-SA | 2020-10-15 |
015.02.01 | 19 | ![]() |
schéma geotermální elektrárny | Karel Machálek | https://slideplayer.cz | Jiná | 2020-11-25 |
015.02.01 | 20 | ![]() |
povrchový důl | Markéta Machová | https://commons.wikimedia.org | CC BY-SA | 2020-11-25 |
015.02.01 | 21 | ![]() |
schéma větrné turbíny | Jana Fojtíková | https://slideplayer.cz | Jiná | 2020-11-25 |