3.20 Galavečer
| Účastníků | 20 - 30 | 
|---|---|
| Fyzická náročnost | III, I = klidová, V = zátěž na hranici možností | 
| Psychická náročnost | I, I = bez nutnosti přemýšlet, V = nutnost intenzivního přemýšlení většiny doby | 
| Autor | Ondřej Medek | 
| Počet uvádějících | 2 - 3 | 
| Čas na realizaci | 2 hodiny | 
| Čas na přípravu | 30 minut | 
| Prostředí | velký vnitřní prostor | 
| Rozdělení | každý sám za sebe | 
Cíle
- účastník popíše a zhodnotí změny, které ve Vodobězích nastaly,
 - účastník posoudí výsledky svého celotýdenního snažení,
 - účastníci obdrží odměnu za celotýdenní snahu,
 - účastníci si prožijí společenský večer plný oslav, her, tance a vystoupení.
 
Sdělení
Ministr životního prostředí ocení účastníky za jejich snahu při řešení problému sucha ve městě Vodoběhy.
Metody
reflexe. diskuze, pohybová hra.
Klíčové kompetence
Komunikace v mateřském jazyce je rozvíjena:
- rozborem průběhu ŠVP, při kterém účastníci vyjadřují svůj pohled na klíčové okamžiky a moderovanou diskusí na závěr.
 
Sociální a občanské schopnosti jsou rozvíjeny
- zažitím si a uvědoměním k čemu vede neefektivní hospodaření se zdroji - v tomto případě s vodou ve městě Vodoběhy,
 - aktivním nasloucháním a vyjadřováním názoru u moderované diskuse.
 
Smysl pro iniciativu a podnikavost je rozvíjen:
- vymýšlením vlastních aktivit v průběhu večera,
 - zapojením kreativního myšlení při vyplnění volného času.
 
Forma a popis realizace
Vyvrcholení příběhu, ohlédnutí za změnami ve městě Vodoběhy (prostřednictvím tabule), oslavy snažení - slavnost / tanec / hudba.
Obsah
- po večeři starosta/ starostka účastníkům sdělí, že přijede pan ministr (nikdo ale neví proč),
 - místostarosta čeká na účastníky před vstupem do sálu - plní roli “konferenciéra” a informuje “občany” jak bude vše probíhat,
 - s hudebním doprovodem účastníci vchází do sálu a sedají si po týmech na vyhrazená místa - společně s nimi vchází do sálu i starosta a ostatní lektoři,
 - místostarosta uvede ministra, občané povstanou a ministr vchází za zvuku fanfáry do místnosti,
 - ministr promlouvá k občanům - „Slyšel jsem, že vaše město se rozhodlo energicky a aktivně čelit problematice sucha - tento problém se týká mnoha regionů v naší zemi, proto jsem se rozhodl vás navštívit, abych si vyslechl, jaké postupy jste zvolili“ (děti odpovídají, co všechno zrealizovali ve své obci)
 - ministr oceňuje snahu “občanů”, Vodoběhy jsou skutečně průkopnickým městem, které se rozhodlo vzít osud do svých rukou, proto se ministerstvo rozhodlo udělit obci Vodoběhy cenu, kterou dostávají obce a města, ve kterých se příkladně hospodaří s vodou,
 - ministr bere doposud zakrytý globus - “jedná se o cenu “Modrého glóbu”,
 - starosta/ starostka děkuje ministrovi a upozorňuje na to, že tato cena patří hlavně dětem / občanům, kteří se iniciativně postavili k problematice sucha,
 - po předání odměn se ministr loučí, odchází opět za doprovodu fanfáry a za potlesku,
 - starosta / starostka vyzývá občany, aby se bavili (následuje hudba, hry, občerstvení..atd.),
 - jeden z lektorů hraje dětmi předem vybrané písničky (DJ),
 - lektor může účastníky vyzvat, aby s něčím vystoupili, pokud budou chtít (tanec, zpěv, scénka, atd.),
 - lektor v roli barmana prodává sladké nápoje a pochutiny za mince, které děti během týdne získaly,
 - předtančení - lektoři tancují “Macarenu” nebo jiný notoricky známý tanec,
 - průběžně se zařazují hry - pinkání balonků (každý má svůj a nikom.u nesmí spadnout) , zasedávání židle, podlézání koštěte, kopírka (kopírování pohybů),
 - lze udělat fotokoutek (jeden lektor jako fotograf): děti mají k dispozici všechny kostýmy, bubliny, modrý glób, atd.
 
Metodika uvedení
Příprava
- v mezičase, když se účastníci oblékají do „gala“, se vyzdobí a připraví společenská místnost
 - připraví se audio technika pro přehrávání písniček
 - židle se rozmístí kolem dokola, aby se účastníci mohli usadit při příchodu ministra
 - připraví se „bar“, kde si děti mohou nakupovat občerstvení (nakupuje se za umělé penízky, které získávají v průběhu ŠVP)
 - místnost se vyzdobí - balonky, krepáky apod.
 - připraví se pan ministr a cena pro občany (globus + pohár)
 - realizátoři se rovněž připraví a obléknou se slavnostně
 
Realizace
- Po večeři starosta/ starostka účastníkům sdělí, že přijede pan ministr (nikdo ale neví proč) - děti dostanou cca 30 min na to, aby se slavnostně oblékly a připravily - vzít s sebou mince!
 - Místostarosta čeká na účastníky před vstupem do sálu - plní roli “konferenciéra” a informuje “občany”, jak bude vše probíhat (s hudebním doprovodem účastníci vchází do sálu a sedají si po týmech na vyhrazená místa - společně s nimi vchází do sálu i starosta a ostatní realizátoři)
 - Místostarosta uvede ministra, občané povstanou a ministr vchází za zvuku fanfáry do místnosti
 - Ministr promlouvá k občanům - „Slyšel jsem, že vaše město se rozhodlo energicky a aktivně čelit problematice sucha - tento problém se týká mnoha regionů v naší zemi, proto jsem se rozhodl vás navštívit, abych si vyslechl, jaké postupy jste zvolili“ (děti odpovídají, co všechno zrealizovaly ve své obci)
 - Ministr oceňuje snahu “občanů”, Vodoběhy jsou skutečně průkopnickým městem, které se rozhodlo vzít osud do svých rukou, proto se ministerstvo rozhodlo udělit obci Vodoběhy cenu, kterou dostávají obce a města, ve kterých se příkladně hospodaří s vodou.
 - Ministr bere doposud zakrytý globus - “jedná se o cenu “Modrého glóbu” - Modrá barva je totiž symbolem vody a voda znamená život - můj, tvůj, i všeho živého kolem nás. Proto se vyplatí vodu znát stejně dobře, jako známe naše nejlepší přátele … a stejně tak s ní i zacházet.” Ministr gratuluje a předává cenu starostovi/ starostce (potlesk).
 - Starosta/ starostka děkuje ministrovi a upozorňuje na to, že tato cena patří hlavně dětem / občanům, kteří se iniciativně postavily k problematice sucha - ministr odpovídá, že toho si je ministerstvo vědomo, a proto zde má také odměny pro všechny občany (podává si ruku s každým účastníkem a předává baťůžky s odměnami).
 - Po předání odměn se ministr loučí (jeho itinerář je velmi plný a musí být ještě dnes večer zpět v hlavním městě) - odchází opět za doprovodu fanfáry a za potlesku.
 - Starosta / starostka vyzývá občany, aby se bavili (následuje hudba, hry, občerstvení. atd.).
 
Průběh zbytku večera:
- Jeden z realizátorů hraje dětmi předem vybrané písničky (DJ).
 - Můžeme účastníky vyzvat, aby s něčím vystoupili, pokud budou chtít (tanec, zpěv, scénka, atd.).
 - Realizátor v roli barmana prodává sladké nápoje a pochutiny za mince, které děti během týdne získaly.
 - Předtančení - realizátoři tancují “Macarenu” nebo jiný notoricky známý tanec
 - Průběžně se zařazují hry - pinkání balonků (každý má svůj a nikomu nesmí spadnout), zasedávání židle, podlézání koštěte, kopírka (kopírování pohybů).
 - Popř. lze udělat fotokoutek (jeden realizátor jako fotograf): děti mají k dispozici všechny kostýmy, bubliny, modrý glóbus, atd.
 
Uzavření
- Na závěr vystoupení realizátorů s barevnými ohníčky + tradiční zpěv písničky, uložení účastníků ke spánku.
 
Poznámky
Metodický důvod aktivity
- aktivita je vyvrcholením celého týdne, proběhne zhodnocení změn společně s tabulí
 - účastníci si uvědomí, k čemu jejich změny ve Vodobězích vedly, zopakují si průběh jejich činnosti
 - forma odměny za snažení účastníků
 - forma odreagování, spontánního sdělování myšlenek
 - prostor pro kreativitu dětí - vymýšlení vlastních her, tanců apod.
 
Variantní podoby aktivity
- za hezkého počasí je možno udělat táborák, zpěv s kytarou, opékání špekáčků apod.
 
Uvedení jednotlivých částí programu
- aktivitu uvádět ideálně ve větší místnosti - společenská místnost, jídelna…
 - volit místnost s dobrou akustikou, dobře větratelnou
 - je dobré vytvořit příjemnou atmosféru - místnost vhodně vyzdobit - krepové papíry, balonky
 - v místnosti připravit „bar“, kde budou děti utrácet „penízky“, které získávaly v průběhu ŠVP; součástí může být pití, drobné pochutiny, reklamní předměty apod.
 - realizátoři se, stejně jako účastníci, oblečou do hezkého oblečení
 
Oficiální úvod
- pokud je možno - domluvit externistu, kterého účastníci neznají, jako „ministra“
 - v místnosti připravená tabule s výsledky
 - účastníci sami přednesou ministrovi změny, které nastaly ve Vodobězích
 - ministr předává cenu - pohár s nalepeným globusem nebo jiná varianta
 - aktivitu uvést „vážně“, aby účastníkům došlo, že je opravdu důležité dobře hospodařit s vodou
 - zažitím si a uvědoměním k čemu vede neefektivní hospodaření se zdroji - v tomto případě s vodou ve městě Vodoběhy a aktivním nasloucháním a vyjadřováním názoru u moderované diskuse se u žáků rozvíjí KK Sociální a občanské schopnosti
 - u diskuze s ministrem se u žáků rozvíjí KK Komunikace v mateřském jazyce
 
Samotná diskotéka
- podle nálady účastníků je potřeba volit různé doplňkové aktivity
 - v závěru realizátoři předvedou jednoduché vystoupení s barevnými ohni, které účastníci viděli na noční stezce
 - při vystoupení s ohněm mít po ruce mokré hadry nebo něco jiného na rychlé hašení + usadit děti tak, aby byly dál od ohně
 - po vystoupení pořádně vytřít podlahu - bude mírně mokrá a kluzká od rozprašovačů
 - vymýšlením vlastních aktivit v průběhu večera, zapojením kreativního myšlení při vyplnění volného času se u žáků rozvíjí KK Smysl pro iniciativu a podnikavost
 
Odkazy
Pomůcky a materiál
| Položka | Počet | Popis | 
|---|---|---|
| občerstvení | dle počtu účastníků | ideálně domluvit v místě ubytování | 
| reprobedny + počítač + projektor + mikrofon | 1 | pro přehrávání hudby | 
| balonky, krepáky | dle uvážení | na výzdobu | 
| pohár + svítící globus | 1 | cena pro účastníky | 
Přílohy
Aktivita nemá přílohy.

