3.18 Oběh vody
| Účastníků | 20 - 30 | 
|---|---|
| Fyzická náročnost | IV, I = klidová, V = zátěž na hranici možností | 
| Psychická náročnost | III, I = bez nutnosti přemýšlet, V = nutnost intenzivního přemýšlení většiny doby | 
| Autor/ři | Daniela Marková | 
| Počet uvádějících | 5 | 
| Čas na realizaci | 1,5 hodiny | 
| Čas na přípravu | 30 minut | 
| Prostředí | venku, v areálu kempu | 
| Rozdělení | 5 skupin (dle počtu účastníků) | 
Cíl(e)
- účastníci rozvíjí schopnost spolupráce ve skupině
 - účastníci si volí vhodnou strategii
 - účastníci si prostřednictvím hry uvědomí oběh vody v přírodě
 
Sdělení
Je potřeba, aby nám začal fungovat oběh vody… musíte tedy nasbírat jednotlivé části a dát je dohromady.
Metody
pohybová hra, stanoviště, soutěž.
Klíčové kompetence
- Komunikace v mateřském jazyce je rozvíjena:
- aktivní komunikací s lektory na stanovištích v průběhu hry,
 - aktivní komunikací mezi hráči v průběhu s hry uvnitř týmu i mezi týmy.
 
 - Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií jsou rozvíjeny:
- zvolení vhodné strategie pro maximální bodový zisk.
 
 - Sociální a občanské schopnosti jsou rozvíjeny
- vytváření rolí ve skupině.
 
 - Smysl pro iniciativu a podnikavost je rozvíjen:
- vytváření různých strategií při hře,
 - hledání nových řešení.
 
 
Forma a popis realizace
Běhací strategická hra o několika stanovištích. V průběhu hry se sbírají barevné kamínky a vytváří se barevné série s vyšším bodovým ziskem.
Obsah
- účastníci jsou rozděleni do skupin
 - lektoři připraví 7 stanovišť (s lektorem, samoobslužná)
 - účastníci plní úkoly na stanovištích a sbírají barevné kamínky - za každý ze sedmi barev dostávají bod
 - další body účastníci získávají za kompletní kombinaci 7 barev = 10 b
 - z týmu mohou zároveň plnit úkoly všichni - plní každý jiný úkol
 - hra je rozdělena do dvou až tří časových etap po 15-20 minutách
 - po každé etapě lektor vyhodnotí bodové zisky jednotlivých skupin
 
Metodika uvedení
Příprava
Před hrou je potřeba připravit 7 sbíracích stanovišť + jedno startovací stanoviště. 4 sbírací stanoviště jsou obsluhována jedním realizátorem - zde je připraven materiál k plnění úkolu, 3 samoobslužná - zde je připravena pouze miska s barevnými kamínky. Poté je třeba připravit plakát na zapisování průběžných výsledků, mapu areálu s umístěním stanovišť + seznam stanovišť. Viz příklady v přílohách: 012.18.01 Seznam stanovišť a 012.12.02 Vzor bodování.
Hra by měla zopakovat jednotlivé části oběhu vody v přírodě. Poloha stanovišť: venku i/nebo v budově by stanoviště měla být rozmístěna podle odpovídajícího schématu oběhu vody, tedy např. mraky (srážky), slunce na nejvyšším místě v okolí budovy (nejvyšší patro budovy), ledovec, potoky a řeky v nižším patře, moře a oceán, rybníky a jezera, startovací stanoviště v přízemí, půdní voda v suterénu.
Realizace
- účastníci jsou rozděleni do 5 skupinek po cca 4 -5 dětech, vytvářením rolí ve skupině se rozvíjí KK Sociální a občanské schopnosti
 - účastníci sbírají barevné kamínky - za každý ze sedmi barev dostávají bod
 - další body získávají za kompletní kombinaci 7 barev = 10b - zvolením vhodné strategie pro maximální bodový zisk se rozvíjí KK Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií
 - úkoly plní účastníci samostatně nebo po dvojicích, kamínky ale sbírají jednotlivci a započítávají se body ve skupině,
 - 7 stanovišť: 3 pouze vyzvedávací (samoobslužné), 4 úkolová
 - z týmu mohou zároveň plnit úkoly všichni - plní každý jiný úkol
 - za splnění 1 úkolu získávají 1 kamínek = 1 člověk může mít u sebe pouze 1 kamínek
 - hra je rozdělena do dvou až tří časových etap po 15-20 minutách, mezitím 5-10 min čas na spočítání kamínků (počítají se v každém kole zvlášť)
 - čas na vysvětlení pravidel a rozdělení do skupin 15-20 min
 - čas na uzavření cca 15 min
 
Stanoviště:
- názvy stanovišť - půdní voda, moře a oceán, mraky, ledovec, slunce, potoky a řeky, rybníky a jezera
 - 7 stanovišť - 3 samoobslužné (běží se jenom pro kámen) + 4 s realizátorem
 - stanoviště s realizátorem
 - SRÁŽKY – přenášení dešťové vody v dlaních (4 lahve, trychtýře, 4 kyblíky)
 - PŮDNÍ VODA – vybírání kapek vody z hlíny
 - RYBNÍK - házení kapek rosy (polystyrenové kuličky) do rybníka (lano)
 - LEDOVEC - puzzle sněhové vločky
 - aktivní komunikací s realizátory na stanovištích v průběhu hry a aktivní komunikací mezi hráči v průběhu hry uvnitř týmu i mezi týmy se rozvíjí KK Komunikace v mateřském jazyce
 
Uzavření
- zahrajeme si 2 kola, poté spočítáme kamínky a vyhodnotíme vítěze
 - při vyhodnocení sledujeme posun od prvního kola, komentujeme strategii týmů
 - vytvářením různých strategií při hře a hledáním nových řešení se rozvíjí KK Smysl pro iniciativu a podnikavost
 
Poznámky
Metodický důvod aktivity
- jde o výraznou pohybovou aktivitu, v rámci celého konceptu ŠVP je to nejvíce „běhací“ aktivita
 - účastníci si v průběhu hry zopakují jednotlivé části oběhu vody v přírodě
 - účastníci se učí vytvářet různé role ve skupině, vzájemně se domlouvají na strategii, hledají nová řešení
 - je dobré sledovat vývoj hry - porovnat první kolo s druhým kolem - jak se jednotlivé skupinky posunuly
 - hra kombinuje pohybovou aktivitu, vlastní iniciativu a podnikavost, přispívá k budování skupinové dynamiky
 - hra měla u žáků velmi dobré hodnocení
 
Variantní podoby aktivity
- při špatném počasí se dají stanoviště rozestavět po budově, je třeba více dbát na bezpečnost dětí při běhání
 
Uvedení jednotlivých částí programu
Příprava stanovišť
- osvědčilo se mít více jak polovinu stanovišť s realizátorem
 - před hrou je potřeba dobře promyslet polohu jednotlivých stanovišť - rovnoměrně je rozmístit
 - venku i/nebo v budově by stanoviště mohla být rozmístěna podle odpovídajícího schématu oběhu vody, tedy např. mraky (srážky), slunce na nejvyšším místě v okolí budovy (nejvyšší patro budovy), ledovec, potoky a řeky v nižším patře, moře a oceán, rybníky a jezera, startovací stanoviště v přízemí, půdní voda v suterénu
 - někde uprostřed areálu by mělo být startovací stanoviště
 - zde realizátor na úvod vysvětlí pravidla a zapisuje počty získaných kamínků
 - v průběhu účastníky informuje o stavu jednotlivých kamínků
 - nezapomenout na připravené pití nebo svačinu - do pauzy
 - skupiny se mohou rozlosovat pomocí barevných náramků - slouží pak rovněž k odlišení účastníků
 
Realizace
- začíná se na společné písknutí, realizátor na startovacím stanovišti řídí hru a kontroluje čas
 - účastníci si před startem mohou ve skupinkách domlouvat strategii
 - pauza mezi jednotlivými koly slouží k občerstvení a promyšlení další strategie – nezapomenout na připravené pití či drobnou svačinu
 - po každém kole jsou spočítány bodové zisky – součet slouží jako motivace pro další kola
 
Pomůcky a materiál
| Položka | Počet | Popis | 
|---|---|---|
| barevné kamínky | 30 od každé barvy | 7 barev kamínků | 
| lahve | 4 | |
| trychtýře | 4 | |
| kyblíky s vodou | 4 | |
| hnědé korálky | ||
| modré korálky | ||
| plastové IKEA mističky | 3 barevné sady po 6 | |
| lano | ||
| létající talíř | ||
| nastříhané puzzle sněhové vločky | 4 | |
| barevné silikonové náramky | dle počtu dětí | 5 barev náramků | 
Přílohy
Obsahové přílohy
| # | Soubor | Popis | 
|---|
| # | Soubor | Popis | 
|---|---|---|
| 016.18.01 | seznam_stanovist.png | seznam stanovišť | 
| 016.18.02 | vzor_bodovani.png | vzor bodování | 



