7.5 Vzájemné šifrování

  • Obsah
  • Metodika
Načítám ...

Metody

Aktivizace, soutěž, tvoření.

Metody a formy

Forma a popis realizace

Jedná se o šifrovací hru mezi několika jednotlivci, nebo dvojicemi, při níž mají účastníci za úkol vytvořit šifru, aby byla v časovém limitu rozluštitelná alespoň jedním, ale ne všemi protihráči.

Obsah

Na předchozí schůzce

Na příští schůzce si zahrajeme hru na luštění šifer, avšak tentokrát vám nebudeme šifry připravovat my, ale budete si je připravovat sami navzájem.

Můžete hrát sami nebo ve dvojici. Abychom věděli, kolik bude šifer, je potřeba, abyste se rozhodli už teď, zda budete sami nebo ve dvojici a dvojice si rovnou vytvořili. Máte na to teď 2 minuty.

Super, vidím, že jste udělali 5 dvojic a máme tu i 3 jednotlivce. Takže celkově bude 8 šifer. Na celou hru budeme mít 40 minut, takže to znamená, že vaše šifry by měly jít vyluštit do 4 maximálně 5 minut.

Vašim cílem je vytvořit šifru obtížnou tak akorát. To znamená tak, aby ji vyluštil alespoň někdo, ne úplně všichni, to by byla moc lehká.

Pokud šifru vyluští buď všichni, nebo nikdo, získávají všichni hráči po 1 bodě, kromě toho či těch, kteří šifru vytvořili, ten v tomto případě nedostává žádný bod. Pokud šifru vyluští alespoň 1 hráč, ale ne všichni hráči, dostávají hráči, kteří šifru vyluštili, a tvůrce šifry po 2 bodech.

Protože vás je 8, stačilo by nám 7 šifer, ale my bychom si taky rádi zahráli, takže prosím do příště doneste 8 stejných kopií od vaší šifry. Pokud by někdo doma neměl tiskárnu, nebo kopírku, můžete mi šifru poslat buď na email, nebo případně stačí i ji vyfotit na mobil a poslat mi fotku. V takovém případě si ale zkontrolujte, že je fotka dostatečně kvalitní a ostrá, ať se šifra pěkně vytiskne. Rozmnožení šifer v tom případě zajistíme.

Doporučujeme, aby řešením bylo nějaké smysluplné české slovo, ideálně tak 5 nebo 6 písmen. Můžete si řešení vymyslet i jiné, ale tento rozsah se nám osvědčil.

Pokud byste potřebovali na luštění nějaké speciální vybavení (barevné pastelky, nůžky, kryptonit…) tak nám dejte vědět a my se pokusíme vše obstarat v dostatečném množství.

Vlastní hra

Vidím, že se vám podařilo všechny šifry připravit v dostatečném množství, tady jsou ty, co jste nám poslali k vytištění, pro jistotu si zkontrolujte, že jsou takové, jaké jste chtěli.

Ještě jednou zopakuji, že na luštění každé šifry budeme mít 5 minut, čas nám bude ukazovat odpočet tady na interaktivní tabuli a na konci zapípá. Pokud vyluští šifru všichni nebo nikdo, dostanou luštitelé 1 bod a tvůrce žádný. Pokud šifru vyluští alespoň někdo, ale ne všichni, dostanou úspěšní řešitelé i tvůrci po 2 bodech. Budeme to zapisovat tady do tabulky.

No a teď už nám nezbývá, než se domluvit na pořadí, v kterém budeme šifry luštit. Připravili jsme si tady kartičky 1-8 a každý tvůrce nebo tvůrčí dvojice si vytáhne jednu z nich, a to nám určí pořadí. Prosím tahejte. Tak a teď mi ukažte, co jste si vytáhli a já to tady zapíšu do tabulky.

Až začneme luštit a budete si myslet, že máte správné řešení, můžete zvednout ruku a tvůrci za vámi přijdou a vy jim ho buď ukážete napsané na papíru, nebo jim ho pošeptáte a oni vám řeknou, zda je správně. Pokud je to úplně jasné, že ho máte správně vyřešené, tak se ani ptát nemusíte a na konci si vás tvůrci všechny obejdou a kdo to bude mít napsané na papíře dobře, tak to je považováno za vyřešené.

Už se moc těším, takže nezbývá než začít. Prosím tvůrce první šifry, aby nám ji rozdali zadáním dolů a jakmile spustím odpočet, můžeme si ji otočit a začít luštit. Tři, dva, jedna, start.

Čas vypršel a vidím, že někdo šifru vyluštil. Je tu někdo, kdo to nevyřešil? Ano, tak v tom případě rozdáváme 2 body všem, kdo to zvládli i tvůrcům. A máme tu druhou šifru!

Poslední šifra je za námi a tady v tabulce vidíte, kdo získal kolik bodů. Ještě ale není vše rozhodnuto, protože krom luštění bude možné získat bonusové body za nekrásnější, nejzajímavější a nejzábavnější šifru. Každá tvůrčí dvojice si vezme jedno „písadlo“ a máte možnost rozdělit tady do této tabulky jeden trojúhelníček za nejkrásnější, jeden čtvereček za nejzajímavější a jedno kolečko za nejzábavnější šifru. Všechno sečteme a uvidíme. Moc prosím, abyste takto hodnotili šifry ostatních tvůrců, a nikoliv svoji vlastní.

Když už máme hru za sebou, chtěl bych se vás zeptat, co vám přišlo na vymýšlení šifer nejnáročnější? Co vás nejvíc bavilo? Nechali jste někoho ozkoušet vaši šifru předtím, než jsme ji dnes luštili?

Děkuji všem za spoustu super nápadů na šifry, za poctivou přípravu a za mentální úsilí při jejich luštění.

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
papíry min. 1/kolo/žák
tužky/psací potřeby min. 1/žák
zápis bodování 1 přichystaná tabulka pro zápis postupu/bodování hráčů
šifrovací pomůcky dle zvážení lektora dle zvážení lektora - tabulky, abecedy…

Obsahové přílohy

Aktivita nemá obsahové přílohy.

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0