4.3 Jestřábi a hrdličky - herní strategie

  • Obsah
  • Metodika
Načítám ...

Metody

Frontální výuka, diskuze.

Metody a formy

Forma a popis realizace

Jedná se skupinový frontální výklad teorie her, kombinovaný s diskuzí s účastníky a reflexí předchozí aktivity.

Obsah

Jaké jste volili strategie? Která strategie se vám jevila nejvýhodněji? Bylo důležité vědět počet kol, který hrajete?

Tato hra krásně ilustruje jeden příběh – vězňovo dilema. Dva zločinci jsou zadrženi po společném přepadení banky, policisté ale nemají dostatek důkazů, a tak se snaží každého kriminálníka jednotlivě přesvědčit, aby prozradil svého kolegu a sobě tak zmírnil trest. Obecně nejlepší situace nastane, když oba dva mlčí, ale z pohledu každého jednotlivce je vždy výhodnější toho druhého prozradit. Příklad konkrétních trestů může být např.: oba mlčí = 1 rok pro každého, oba se prozradí = 5 let pro každého, jeden prozradí a druhý mlčí = jeden je volný a druhý dostane 20 let.

Jaká strategie je v tomto případě nejvýhodnější? Jakou ale vězni nejspíše zvolí?

Existuje několik možných strategií, jak hru hrát. Jedna strategie je „hrdlička“. Ta vždy spolupracuje. Další strategie je „jestřáb“, ten vždy útočí/zradí. Může být i strategie náhodná – „osel“, ten spolupracuje, nebo zrazuje náhodně, nezávisle na tom, co dělá soupeř. Strategie oko za oko spolupracuje, ale zradu oplácí. A strategie Chuck Norris spolupracuje jen do první zrady, pak už dává vždy červenou (neodpouští). A jaká je tedy nejlepší strategie? Ta, která začíná spoluprací, umí oplatit zradu, ale umí i odpustit a dává prostor k návratu ke spolupráci.

Našli byste nějaké příklady ze života? Například získávání zákazníků konkurenčními mobilními operátory. Červená jsou v tomto případě investice do mohutné reklamy, které ale oba podniky vyčerpávají. Výsledkem ovšem je, že si nakonec operátoři „rozdělí“ zákazníky rovnoměrně mezi sebe tak, jako by se stalo pravděpodobně i bez reklamy. Podobná situace jsou i třeba „závody ve zbrojení“.

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
Prezentace Teorie her 1
Nastříhané lístečky strategií 3 na hráče

Obsahové přílohy

#SouborPopis
010.11.02 herni_strategie.pdfherní strategie
010.11.01 herni_strategie.xlsxherní strategie
010.11.03 teorie_her.pdfteorie her prezentace PDF
010.11.04 teorie_her.pptxteorie her prezentace, zdroje viz aktivita 4.1

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0