3.3 Týmová hra v expozici
Účastníků | 15-30 |
---|---|
Fyzická náročnost | III-IV |
Psychická náročnost | II |
Autoři | Jozef Prieboj, Julie Tomaňová |
Počet uvádějících | 2 |
Čas na realizaci | 90 min |
Čas na přípravu | 120 min |
Prostředí | Expozice VIDA! Science centra |
Rozdělení | v týmech 3-5 členů |
Cíl
Cílem aktivity je primárně se seznámit s prostorem realizace projektu a umožnit rozvinout práci v týmu. Ve druhé řadě jde o řešení jednoduchých úkolů z přírodovědné oblasti a poskytnutí startovacích pozic pro další aktivity.
Sdělení
Znám prostory expozice a umím hledat odpovědi na otázky k exponátům, znám nejznámější fyzikální jevy (magnetismus, elektřina, vlnění…).
Metody
týmová práce, experimentování, pohybová hra
Klíčové kompetence
- Komunikace v mateřském jazyce je rozvíjena:
- nácvikem porozumění psaného textu při čtení pravidel a pokládáním dotazů na průběh
- aktivní komunikací mezi členy uvnitř týmu i mezi týmy.
- Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií jsou rozvíjeny:
- řešením jednotlivých úkolů
- volba strategie a logiky postupu ve hře.
Forma a popis realizace
Dvouúrovňová hra v expozici. Týmy disponují zadáním otázek (možnost volby) a fotkami exponátů první úrovně a schématem pro získání finálního hesla. Správně vyřešená otázka první úrovně je pošle k exponátu druhé úrovně, u kterého za správnou odpověď získají písmeno pro vyluštění hesla. U všech otázek špatné odpovědi vedou k exponátům s chybovou hláškou.
Uvedení
Příprava
- V přípravném týdnu před programem realizátoři aktualizují a tisknou pracovní listy se zadáním - 1 zadání na každý zúčastněný tým + 1 realizátorské + 1 náhradní.
- Bezprostředně před zahájením programu realizátoři vylepí otázky a úkoly k určeným stanovištím; umístí potřebné pomůcky; na stanoviště, ke kterým vedla jen špatná odpověď, upevní navigační informace. Dále chystání zahrnuje: přípravu psacích pomůcek, desek a listů pro týmy; kontrola prostředí expozice, ověření funkčnosti stanovišť a případně ještě mimo hru rámcové seznámení účastníků s členitým prostorem expozice a bezpečnostními opatřeními v budově.
Realizace
- Týmová hra v programu přímo navazuje na předchozí aktivitu (Science show). Úvod do hry a zadání tak mohou žáci dostat přímo v Divadle vědy (nebo jiném prostoru, kde se odehrávalo představení).
- Realizátor nechá žáky si nejdříve v týmech krátké zadání přečíst a pak jej s nimi nahlas shrnuje. Doptává se žáků, jestli všemu rozumí, klade ověřovací otázky, případně ukazuje na příkladu, jak je pro ně hra nachystaná.
- Klíčový je prostor na dotazy žáků ještě před odstartováním hry.
- V průběhu hry se oba realizátoři drží rolí přísného ředitele instituce a staršího nápomocného spolužáka. Oba však fungují jako nápověda a navigace pro týmy, které potřebují pomoci.
- V závěru hry, kdy první týmy již skládají závěrečné heslo, realizátor v roli spolužáka vítá týmy u posledního stanoviště, gratuluje jim k skvělému startu ve vědátorském Institutu FyCheBi a odvádí je postupně k odměnové svačince. Při tomto neformálním závěru týmové hry se naskýtá skvělá příležitost pro mapování dojmů žáků z proběhlé hry a jejich zohlednění v dalším návazném programu.
Uzavření
- Zatímco realizátor v roli spolužáka má funkci „vítače“ a na konci hry rychlé týmy odvádí, realizátor v roli ředitele pomáhá těm pomalejším. Akcentuje u toho cíl: společně najít řešení, vyzkoumat to jako tým společně, ne mít nejlepší čas.
- Po ukončení aktivity (např. v době, kdy žáci mají volno na oddych a jídlo) realizátoři uklízí označení v expozici, odstraňují popisky a uvádějí celkově prostor do původního stavu před programem.
Poznámky
- Aktivita má za cíl seznámit účastníky s prostorem expozice, kde hledají odpovědi na otázky pomocí interakce s exponáty. Výběr otázek a exponátů v našem návrhu zadání a pracovního listu probíhal na základě oboru, do kterého zkoumané skutečnosti spadají (matematika, chemie, fyzika, biologie, logika a technika), ale i s ohledem na rovnoměrné rozmístění a využití celého prostoru expozice.
- Týmová hra také poskytuje možnost čerpat z nově nabyté zkušenosti žáků v dalších aktivitách programu (konstrukční dílna, experimentální dílna, noční hra, závěrečná hra).
- Hra má dvě úrovně. Otázky první úrovně se nacházejí v pracovním listu i s fotkou exponátu pro lehčí identifikaci. Každá (tedy i špatná) odpověď u otázky první úrovně obsahuje název exponátu druhé úrovně. To vytváří nutnost u exponátů, kam vedou „špatné odpovědi“, umístit chybovou hlášku: Tohle nebyla správná odpověď. Tady otázku druhé úrovně nenajdeš. Vrať se zpátky. Je to klíčové pro plynulost celé aktivity. Exponáty, ke kterým vede správná odpověď z úkolů v první úrovni, pak mají u sebe připevněno přímo zadání dalšího úkolu.
- Mechanika první úrovně umožňuje, aby týmy odstartovaly najednou a nebylo nutné použití intervalového startu, každý tým totiž muže začít u jiného exponátu (toto je vhodné u vysvětlování pravidel zdůraznit, případně rovnou týmům přiřadit první konkrétní stanoviště).
- Jelikož hra není lineární, existuje více cest řešení; odpozorovali jsme dvě hlavní:
- účastníci řeší nejdřív všechny exponáty první úrovně (8 otázek) a vyznačí si správnou odpověď do pracovního listu a pak začínají hledat a řešit otázky druhé úrovně (7 otázek a jedno skryté písmeno) - schematicky 8x I. úroveň → 8x II. úroveň → heslo.
- účastníci vyřeší jednu otázku první úrovně a po získání odpovědi se ihned přesouvají k exponátu druhé úrovně, který je uveden u odpovědi, a vyřeší otázku druhé úrovně a získají nápovědu k heslu (písmeno). Pak si zas vyberou exponát první úrovně a proces se opakuje. - schematicky 8x (1x I. úroveň → 1x II. úroveň) → heslo.
- Závěrečný exponát, který se nachází ve třetím, otevřeném patře byl zvolen za účelem postupného „ztrácení se“ rychlejších týmů z prostoru expozice, aniž by pomalejší týmy mohly získat nápovědu k řešení nebo aniž by byly frustrovány rychlejším postupem svých spolužáků.
- Během hry je možné pozorovat týmy a získávat informace o jejich znalostech, práci v kolektivu i procesu řešení, což je užitečné pro vedení dalších aktivit v rámci programu.
- Doporučujeme také sledovat, jestli všechny týmy skutečně vědí, co mají dělat (nemusí se ozvat během prostoru na otázky a po přečtení pravidel před začátkem hry) a případně opakovat a s trpělivostí dovysvětlovat postup přímo ve hře. V polovině času na aktivitu se doporučuje zjistit stav u všech týmů: kolik otázek jim chybí do řešení a jak se jim pracuje. Nejrychlejší týmy by měly mít za sebou už polovinu až 2/3 otázek. Pokud někdo výrazně zaostává, je potřeba mu pomoct a poradit.
Pomůcky a materiál
Položka | Počet | Popis |
---|---|---|
lepicí páska | 1 | upevnění cedulek v expozici |
nůžky | 1 | na lepicí pásku |
fixky | 1 | vyplňování prac. listu |
exponát pod mikroskop | 1 | vytištěný a nalepený materiál (příloha „písmenko pod mikroskop“) v petriho misce |
desky na psaní | pro každý tým | pro pohodlnější psaní na pracovní list |
vytištěné materiály | pro každý tým | Zadaní s pracovním listem na A4, zpevněné sponkou |
rekvizity a pomůcky pro plnění konkrétních úkolů | 1 sada | = seznam stanovišť s otázkami (různoramenné váhy, mikroskop, tyče a magnety, termokamera atd.). Při úpravě stanovišť je nutná i úprava rekvizit, pomůcek a pracovního listu. |
Přílohy
Obsahové přílohy
# | Soubor | Popis |
---|---|---|
001.03.11 | Archimédův šroub.jpg | exponát archimédův šroub |
001.03.03 | expoziční hra otázky a nadpisy.docx | nadpisy a otázky pro hru k exponátům |
001.03.05 | expoziční hra otázky a nadpisy.pdf | nadpisy a otázky pro hru k exponátům |
001.03.01 | expoziční hra pracovní list.docx | pracovní list pro expoziční hru |
001.03.02 | expoziční hra pracovní list.pdf | pracovní list pro expoziční hru |
001.03.09 | písmenko pod mikroskop .pdf | písmenko pod mikroskop |
001.03.04 | písmenko pod mikroskop.docx | písmenko pod mikroskop |
# | Soubor | Popis |
---|---|---|
001.03.06 | mapa a seznam exponátů.docx | mapa a seznam exponátů pro realizátora |
001.03.07 | mapa a seznam exponátů.pdf | mapa a seznam exponátů pro realizátora |
001.03.10 | otázky a správné odpovědi .pdf | otázky a správné odpovědi |
001.03.08 | otázky a správné odpovědi.docx | otázky a správné odpovědi |
Zdroje
# Přílohy | Zdroj | Popis | Autor | Původ | Licence | Datum | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
001.03.01 | 01 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 02 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 03 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 04 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 05 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 06 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 07 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 08 | ![]() |
fotka exponátu | VIDA! | https://vida.cz | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.01 | 09 | ![]() |
odpovědní list | Julie Tomaňová | Vlastní tvorba | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.06 | 01 | ![]() |
mapa expozice s vyznačenými exponáty | Julie Tomaňová | Vlastní tvorba | CC BY-SA | 2020-11-24 |
001.03.04 | 01 | ![]() |
písmenko pod mikroskop | Julie Tomaňová | Vlastní tvorba | CC BY-SA | 2020-11-24 |
přidat:
- list se správnými odpověďmi
- list se seznamem zařazených exponátů a jejich technickým popisem
- list s texty k připevnění na exponáty (otázky i „tudy ne“)